Vi körde söderut och stannade till för lunch i Fritzlar, en liten stad full av korsvirkeshus.
Här påmindes jag om något jag upplevt förr, att i dessa tyska småstäder består turismen av pensionärspar eller cyklister. Okej, alla är kanske inte turister, men det är pensionärer som sitter på varenda uteservering.
Regnet hängde i luften så vi satte oss inte bland pensionärerna utan valde att köpa mackor hos en bagare och satte oss vid en stängd restaurangs bord.
Sedan kikade vi runt på de fina husen. Ser ni figuren högt uppe på detta hus?
Nog undrar man varför just den dekorationen hamnat just där?
Det är verkligen ingen hejd på färg- och dekorationslusten.
Till och med gatstenarna har fått en känsla av glamour med inblandande klinkerplattor.
Men alltså. Dessa fula figurer? Gillar stuprörets böj.
I andra hörnet på samma hus satt denna gula gubbe med mustasch på sidorna om näsan..
Här slog man till med två fulingar på en gång. Och lade arbetstid på tungans detaljer.
Undrar om de som fäste alla fjällen var väldigt småväxta, speciellt utvalda för att kunna jobba där i det smala mellanrummet? De behövde ju få plats byggnadsställning också. Eller i alla fall stegar.
Så kom vi fram till vårt hotell, vid floden Lahn som är en biflod till Mosel. Jag hade tänkt mig en flodutsikt och middag på hotellrestaurangen, men vi såg ut på några fält och restaurangen hade ruhetag. Äsch! Jag som brukar vara så noggrann med att kolla sådant. Det här hotellet hade jag bytt i sista stund, så jag hade uppenbarligen missat det.
Vi fick gå ned till floden och över till andra sidan
där det fanns ett annat hotell med tråkig meny och ljusare öl. Min mat var inget vidare, men ölen helt okej.
Frukosten serverades i den spöklikt mörka, stängda hotellrestaurangen och den enda ljusglimten var att det fanns chokladpraliner.
Mot Mosel!
7 kommentarer:
Glöm min andra kommentar i ditt förra inlägg. Såg sedan att kommentarsgranskningen var aktiverad :)
Bra att du hittade en ny necessär och hårborste några dagar senare.
Hör du, det var ena märkliga figurer. Fula var rätt ord. Trist med hotellet. Men lite mat fick ni i varje fall. Och framför allt öl som var ok.
Kram
Hej Anni!
Ja, det var lite konstiga dekorationer , inte vackra precis. Husen står väldigt tätt, så det kan inte vara lätt att komma åt för reparationer och annat. Gillar det ljust blågrå huset ,men det är också väldigt lite utrymme till grannarna. Tråkigt med maten.
Ha det gott /Kram Marika
Så fula husdekorationer! Intressant med den trånga gränden, hur det gick att arbeta där. Det blir inte alltid fullträff på hotell, det gör en ju extra glad när det blir bra. Kram
Trevlig fortsättning på resan.
Fritzlar har jag inte besökt, konstigt nog. Ser fint ut.
Fina hus och spännande detaljer.
Oh, Mosel. Där har jag varit många gånger både privat och på jobb. Älskar denna del av världen.
Ha det bra!
Ja, det var lustiga gubbar på husen, undrar varför?
Annars är ju husen så fina! Trist med "trist" mat, tur att ölen smakade!
Kram!
God morgon! VIlekn härlig resa ni verkar ha haft! Ja, neccecäreer kan vara ett bekymmer! Är så mkt som ska stämma!
// Kram Anna
Vilka roliga figurer på husen! Verkligen en detalj som tilltalar mig. (Ligger hopplöst efter i bloggläsandet, jobbar mig sakta framåt...)
Skicka en kommentar